A brit Legfelsőbb Bíróság mai ítélete szerint jogellenes volt, hogy Boris Johnson miniszterelnök javaslatára a Parlamentet szünetre kényszerítették, hogy a Brexit-határidő előtt már ne ülésezhessen. A bíróság hangsúlyozta, hogy jogellenes, hogy a lépés annak akadályozására irányult, hogy egy válsághelyzetben a Parlament elláthassa legfőbb funkcióját, amivel egy alkotmányos alapértéket védelmezett, egy kalandor politikai lépéssel szemben.
Innen Magyarországról pedig már megint az látszik, hogy van egy fal, aminek a másik oldalán van valami, ami olyan, mint egy jogállam.
Átemelte Európai jog.
Nem csak a jogállam előnyei, de hátrányai is jól látszanak. Mert- valljuk be – egyre nyilvánvalóbb, hogy egy többszáz éves jogállam- mint Nagy Britannia- éllami máködését körülbástyázta a mindenféle , aktuálisan demokratikus, vagy hasznos jogi megoldásokkal és most botladozik a sok jogi béklyóban.
A kérdés, hogy tekinthetjük-e “botladozásnak”, amikor egy kormányzat mozgásterét szűkítik bizonyos jogszabályok, és amikor a kormányzat elegánsan át akar lépni azok fölött, akkor jön egy bírói testület, és helyre rakja. Nem kéne arra csatangolni, amerre nem lehet, pl. megpróbálni kikapcsolni a Parlamentet egy parlamentáris demokráciában az ország sorsáról szóló igen fontos döntés előtt, és akkor máris nem lenne “botladozás”. 🙂