A legfőbb ügyész közvetlen választásáról

Istenem, egy újabb veretes baromság az ötletbörzében. A bírókat nem akarjuk esetleg közvetlenül választani?

De most komolyan. Csupán amiatt a tragikus tény miatt, hogy a Fidesz maffiásította az ügyészséget és Polt leghűbb ügyész úr ennek megfelelően is tevékenykedik, abból miért következik, hogy az majd jobban fog működni, ha a rendszert egy még rosszabb irányba toljuk?

Az ún. “független ügyészség”, az Orszűggyűlés által megválasztott főügyésszel az élén tipikus kommunista termék volt, ahol az ügyészség kiemelt feladata volt a szocialista jogrend védelme (is), mindentől és mindenkitől függetlenül. Előtte soha ilyen a magyar jogban nem volt, és őszintén reménykedtem benne sokáig, hogy a rendszerváltás után sem marad sokáig. Polt 2002-es kormányváltás utáni tevékenysége hűen is igazolta ezt a modellt: sikeres utóvédharcai gondoskodtak az “orbáni jogrend” eredményeinek védelméről. Akik minimálisan látnak a pályán, már akkor világosan tudták, hogy ezt a modellt annak működésképtelensége okán le kell bontani, vissza kell alakítani arra, ahogy az korábban mindig is volt, az ügyészséget a kormány alá kell rendelni (ezzel párhuzamosan pedig még inkább megerősíteni a bíróságok függetlenségét).

Nem, nekünk biztos inkább az kell, hogy egy választott posztért olyan, a szakmaiságot a populizmus oltárán feláldozó verseny alakuljon ki, ahol a jelöltek egymást túlharsogva fogják üvöltözni, hogy ki tud látványosabb halálbüntetést kitalálni. Na, aki egy ilyen javaslattal előáll, annak vagy fogalma sincs arról, amiről beszél, vagy pont lesz.rja.

Agyam eldobom. Amúgy fun fact, úgy hallom, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem éppen azon dolgozik, hogy gyűjteményes kötetben adja ki Polt Péter _beszédeit_, nyilván mert iszonyat mértékű tudományosság van bennük. 😃 Végülis, ehhez az abszurditás-szinthez passzol a lenti javaslat, ne keressünk itt már értelmet semmiben.

Segítek értelmezni a jogállamiság meghatározását

Csak mert láthatóan gondot okoz sokaknál az értelmezés a jogállamiság tekintetében, segítek egy kicsit. Mert hát az igazságügyminiszter meg mindenféle jogvégzett, közpénzekből jól megfizetett megmondók megmondják, hogy hát de nincs is definíció, meg így meg úgy. Egyszerűsítsük le, hogy mindenki értse, jó?

Ahol a miniszterelnök által bármilyen okból nem szívlelt ember egyházának a kormány éveken át nem fizeti ki a jogerősen megítélt összeget, az NEM jogállam.

Ahol a hatalom kegyeltjeinek érdekében egy pillanat alatt írják át a törvényeket, az NEM jogállam. Különösen, ahol ezzel a módszerrel egyenesen főbírót csinálnak valakiből, aki soha nem volt bíró korábban…

Ahol az egypárti hatalom által feltöltöttekből álló Alkotmánybíróság egyszerűen elássa az elé vitt, a hatalomnak kínos ügyeket, ahelyett hogy eldöntené azokat, az NEM jogállam.

És ha már a lex CEU-nál tartunk, mielőtt az igazságügyminiszter, meg mindenféle jogvégzett, közpénzekből jól megfizetett megmondók folytatják a jogállamiság tudományos igényű elemzésének hiányának felrovását bárkivel szemben, járjanak elöl jó példával, és gondoskodjanak az Európai Bíróság ítéletének végrehajtásáról, ahogy azt egy jogállamban illik. Aztán majd utána lehet tudományoskodni is.